Hodowla

Czyż zwyczajny

Spinus spinus

Występowanie

licznie zamieszkuje Europę środkową oraz wschodnią, aż po środkową Azję.

Długość ciała

12 – 12,5cm.

Pożywienie

obserwując czyże zwyczajne (Spinus spinus) w ich naturalnym środowisku często zauważymy je żerujące na olszach, brzozach lub świerkach, bowiem nasiona tych drzew są ich wielkim przysmakiem. Prócz wspomnianych nasion drzew chętnie zjadają także chwasty oraz pączki młodych roślin, zaś w okresie lęgowym również drobne owady. W hodowli natomiast nie pogardzą dobrze zbilansowaną mieszanką, w której składzie przeważać będą dziko występujące nasiona, zaś podczas odchowu młodych również kiełki i pokarm jajeczny z owadami.

Hodowla

nie są to ptaki płochliwe. Bardzo szybko oswajają się w nowych warunkach, toteż ich hodowla nie należy do problematycznych. Osobiście znam potwierdzone odchowy młodych czyży w klatkach o rozmiarze 60cm x 40cm x 40cm, jednak według mnie nie jest to komfortowa przestrzeń do ich hodowli. Poleciłbym natomiast większe „fruwalki” lub wolierę, gdzie ptaki będą czuły się swobodnie. Dobrze dobrana para czyży bardzo troskliwie opiekuje się swoim potomstwem, karmiąc młode na zmianę.

Mutacje barwne

w wielu hodowlach zagranicznych, jak i w Polsce można spotkać licznie występujące odmiany barwne tego ptaka. Z uwagi na łatwość w rozmnażaniu hodowcy już dawno utrwalili różne ciekawe mutacje tych ptaków takie jak: agatowa, brązowa, pastelowa, lutino oraz inne.

Pozostałe gatunki

Szczygieł europejski

Szczygieł bałkański

Makolągwa

Kulczyk europejski

Zięba

Słowik rdzawy

Kos

Drozd śpiewak

Galeria

Zdjęcia hodowli

Galeria

Filmy z hodowli

Baza wiedzy hodowcy

Blog - hodowla polskich ptaków

Ornitologiczne Mistrzostwa Polski

Rok rocznie w Czeladzi spotykają się hodowcy z całej Polski, wystawiając ptaki ze swoich hodowli. Sędziowie skrupulatnie oceniają ptaki, a najładniejsze okazy są nagradzane. Podczas

Czytaj dalej

Wywiad na łamach czasopisma Ptaki hobby

Na wstępie chciałbym podziękować Redakcji za zaproszenie do wywiadu. Cieszę się, że mogłem Wam – Czytelnikom opowiedzieć o mojej przygodzie związanej z hodowlą ptaków, przybliżyć

Czytaj dalej

Dymorfizm płciowy u szczygłów

Podczas kilkuletniej już przygody z hodowlą szczygłów europejskich najczęściej zadawanym pytaniem jakie otrzymuję to: „Czy można w ogóle rozróżnić płeć u szczygłów o barwie nominalnej?”

Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania związane z hodowlą polskich ptaków

Sklep dla hodowców

Już wkrótce zostanie uruchomiony sklep, w którym zadebiutują produkty do hodowli ptaków