Hodowla

Kos

Turdus merula

Występowanie

obszar niemal całej Europy, prócz najbardziej na północ wysuniętych krańców kontynentu. Zamieszkuje także Afrykę północną.

Długość ciała

25 – 27cm.

Pożywienie

kos (Turdus merula) wbrew przekonaniom nie jest ptakiem strikte owadożernym. W jego diecie wyróżnić można bardzo dużą ilość owoców, które jesienią i zimą stanowią podstawę pożywienia. Zaliczyć do nich można jabłka, gruszki, czarny bez, jarzębinę, a w hodowli nauczone ptaki z chęcią pobierają również startą drobno marchew, a także miąższ pomarańczy lub mandarynek.

Hodowla

osobiście poleciłbym dla pary ptaków wolierę zewnętrzną, dobrze zakrzewioną, o wymiarach minimum 1,5m x 1m x 1m. Kos jest ptakiem niezwykle terytorialnym, dlatego każda para tych ptaków powinna być hodowana w osobnej wolierze. Podczas lęgów prócz owadów we wolierze nie może zabraknąć pokarmu jajecznego z insektami, którym również bardzo chętnie są karmione młode kosy. Jako pokarm podstawowy w osobnym pojemniku podajemy gotową mieszankę dla ptaków owadożernych. Zauważyłem również, że dobrze dobrana para ptaków z chęcią przystępuje do lęgów rokrocznie, wyprowadzając z powodzeniem około 3 lęgów w sezonie.

Mutacje barwne

warto zwrócić uwagę na ciekawe mutacje barwne tych ptaków, między innymi brązową, srebrną, satynową, zaś w hodowlach zagranicznych można spotkać także białe szeki tego gatunku. Istotnym jest fakt, że samce odmian barwnych kosa śpiewają równie pięknie jak ptaki o naturalnym ubarwieniu.

Pozostałe gatunki

Szczygieł europejski

Szczygieł bałkański

Makolągwa

Kulczyk europejski

Czyż zwyczajny

Zięba

Słowik rdzawy

Drozd śpiewak

Galeria

Zdjęcia hodowli

Galeria

Filmy z hodowli

Baza wiedzy hodowcy

Blog - hodowla polskich ptaków

Ornitologiczne Mistrzostwa Polski

Rok rocznie w Czeladzi spotykają się hodowcy z całej Polski, wystawiając ptaki ze swoich hodowli. Sędziowie skrupulatnie oceniają ptaki, a najładniejsze okazy są nagradzane. Podczas

Czytaj dalej

Dymorfizm płciowy u szczygłów

Podczas kilkuletniej już przygody z hodowlą szczygłów europejskich najczęściej zadawanym pytaniem jakie otrzymuję to: „Czy można w ogóle rozróżnić płeć u szczygłów o barwie nominalnej?”

Czytaj dalej

Wywiad na łamach czasopisma Ptaki hobby

Na wstępie chciałbym podziękować Redakcji za zaproszenie do wywiadu. Cieszę się, że mogłem Wam – Czytelnikom opowiedzieć o mojej przygodzie związanej z hodowlą ptaków, przybliżyć

Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania związane z hodowlą polskich ptaków

Sklep dla hodowców

Już wkrótce zostanie uruchomiony sklep, w którym zadebiutują produkty do hodowli ptaków