Hodowla

Makolągwa

Carduelis cannabina

Występowanie

jest stosunkowo licznym ptakiem lęgowym niemal w całej Europie. Nie występuje jedynie w północnej części Półwyspu Skandynawskiego oraz w wyższych partiach gór.

Długość ciała

13 cm – 14cm.

Pożywienie

składa się przede wszystkim z nasion chwastów takich jak: gwiazdnica, mniszek lekarski, babka lancetowata, wiesiołek, dzikie nasiona traw. Latem na polach często widuję rodzinne stadka makolągw żerujących również na rzepaku. Podczas odchowu młodych dorosłe ptaki zjadają ponadto dużą ilość bezkręgowców: mszyce, pająki. Nie sposób pominąć nasion konopi w ich menu, za którymi ptaki przepadają. Upodobanie do tych nasion ma swoje przełożenie w jej nazwie łacińskiej cannabis – konopie.

Hodowla

makolągwa zwyczajna (Carduelis cannabina) jest ptakiem stosunkowo płochliwym. Pomimo wyklucia i wychowywania się w środowisku zamkniętym (hodowlanym) gatunek ten bywa podatny na stres. Jest to ważny aspekt, który należy brać pod uwagę decydując się na hodowle tych ptaków. Znam przypadki odbycia udanych lęgów w klatkach o długości 120cm, zatem nie jest powiedziane, że niezbędna jest woliera aby z sukcesem rozmnażać ten gatunek. Ptaki wyhodowane w niewoli chętnie przystępują do lęgów.

Mutacje barwne

przeważającą większością w hodowlach są ptaki o ubarwieniu nominalnym (dzikim). Za granicą spotkać już można makolągwy o szekowatym ubarwieniu lub też bardzo rzadko występujące mutacje barwne, np. agatową, opalową. Odmiany barwne zatem są rarytasem i niestety nie jest ich tak wiele jak w przypadku odmian barwnych szczygła syberyjskiego (Carduelis major) lub czyża (Spinus spinus).

Pozostałe gatunki

Szczygieł europejski

Szczygieł bałkański

Kulczyk europejski

Czyż zwyczajny

Zięba

Słowik rdzawy

Kos

Drozd śpiewak

Galeria

Zdjęcia hodowli

Galeria

Filmy z hodowli

Baza wiedzy hodowcy

Blog - hodowla polskich ptaków

Ornitologiczne Mistrzostwa Polski

Rok rocznie w Czeladzi spotykają się hodowcy z całej Polski, wystawiając ptaki ze swoich hodowli. Sędziowie skrupulatnie oceniają ptaki, a najładniejsze okazy są nagradzane. Podczas

Czytaj dalej

Wywiad na łamach czasopisma Ptaki hobby

Na wstępie chciałbym podziękować Redakcji za zaproszenie do wywiadu. Cieszę się, że mogłem Wam – Czytelnikom opowiedzieć o mojej przygodzie związanej z hodowlą ptaków, przybliżyć

Czytaj dalej

Dymorfizm płciowy u szczygłów

Podczas kilkuletniej już przygody z hodowlą szczygłów europejskich najczęściej zadawanym pytaniem jakie otrzymuję to: „Czy można w ogóle rozróżnić płeć u szczygłów o barwie nominalnej?”

Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania związane z hodowlą polskich ptaków

Sklep dla hodowców

Już wkrótce zostanie uruchomiony sklep, w którym zadebiutują produkty do hodowli ptaków