Hodowla

Słowik rdzawy

Luscinia megarhynchos

Występowanie

spotykany jedynie w zachodniej i środkowej Europie do centralnej Turcji.

Długość ciała

16 do 17cm.

Pożywienie

w naturalnym środowisku słowiki rdzawe (Luscinia megarhynchos) pobierają wyłącznie owady, sporadycznie również jagody. W hodowli natomiast jako pokarm podstawowy podajemy słowikom gotową mieszankę dla ptaków owadożernych, podczas lęgu wzbogacając ją o żywe owady i mrówcze jaja.

Hodowla

dobrze dobraną parę lęgową umieszczamy we wolierze, która uprzednio powinna być przygotowana dla tego gatunku. Ptaki te budują gniazdo na ziemi lub kilkanaście centymetrów nad nią, zatem spód woliery powinien być gęsto porośnięty roślinnością, w której słowiki znalazłyby miejsce na jego budowę. Podczas odchowu młodych parze lęgowej dostarczamy wyłącznie żywe owady, którymi są karmione młode słowiki. Po lęgach – jesienią przenosimy ptaki do pomieszczenia, gdzie temperatura nie będzie spadała poniżej 0C. W takich warunkach zimujemy ptaki, przygotowując je do kolejnego sezonu.

Mutacje barwne

Brak

Pozostałe gatunki

Szczygieł europejski

Szczygieł bałkański

Makolągwa

Kulczyk europejski

Czyż zwyczajny

Zięba

Kos

Drozd śpiewak

Galeria

Zdjęcia hodowli

Galeria

Filmy z hodowli

Baza wiedzy hodowcy

Blog - hodowla polskich ptaków

Wywiad na łamach czasopisma Ptaki hobby

Na wstępie chciałbym podziękować Redakcji za zaproszenie do wywiadu. Cieszę się, że mogłem Wam – Czytelnikom opowiedzieć o mojej przygodzie związanej z hodowlą ptaków, przybliżyć

Czytaj dalej

Dymorfizm płciowy u szczygłów

Podczas kilkuletniej już przygody z hodowlą szczygłów europejskich najczęściej zadawanym pytaniem jakie otrzymuję to: „Czy można w ogóle rozróżnić płeć u szczygłów o barwie nominalnej?”

Czytaj dalej

Ornitologiczne Mistrzostwa Polski

Rok rocznie w Czeladzi spotykają się hodowcy z całej Polski, wystawiając ptaki ze swoich hodowli. Sędziowie skrupulatnie oceniają ptaki, a najładniejsze okazy są nagradzane. Podczas

Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania związane z hodowlą polskich ptaków

Sklep dla hodowców

Już wkrótce zostanie uruchomiony sklep, w którym zadebiutują produkty do hodowli ptaków