Hodowla

Szczygieł bałkański

Carduelis balcanica

Występowanie

była Jugosławia, a także Grecja oraz Kreta.

Długość ciała

14cm do 14,5cm (są nieco większe od szczygłów europejskich).

Pożywienie

w naturalnym środowisku Szczygieł bałkański odżywia się dużą ilością dziko rosnących roślin i ich nasion (gwiazdnica, mniszek lekarski, tasznik pospolity – to tylko niektóre z nich), w okresie lęgowym także drobne owady.

Hodowla

ptaki tak samo jak Szczygły europejskie chętnie rozmnażają się w klatkach o wymiarach minimum 120cm x 60cm x 60 cm jak i większych wolierach. Lęgi podgatunku Carduelis balcanica przypadają na maj, dlatego należy w tym okresie dostarczać ptakom dobrze zbilansowany pokarm, który ma za zadanie pobudzić ptaki do lęgu. W okresie lęgowym hodowca powinien zapewnić dostęp do światła dziennego lub też doświetlać ptaki stosownymi świetlówkami dostępnymi na rynku.

Mutacje barwne

nie odnotowano mutacji barwnych Szczygieł bałkański. Podobnie jak w podgatunku Carduelis carduelis mogą występować białe szeki lub też ptaki mające białe podbródki (tzw. „białobrode”).

Pozostałe gatunki

Szczygieł europejski

Makolągwa

Kulczyk europejski

Czyż zwyczajny

Zięba

Słowik rdzawy

Kos

Drozd śpiewak

Galeria

Zdjęcia hodowli

Galeria

Filmy z hodowli

Baza wiedzy hodowcy

Blog - hodowla polskich ptaków

Dymorfizm płciowy u szczygłów

Podczas kilkuletniej już przygody z hodowlą szczygłów europejskich najczęściej zadawanym pytaniem jakie otrzymuję to: „Czy można w ogóle rozróżnić płeć u szczygłów o barwie nominalnej?”

Czytaj dalej

Ornitologiczne Mistrzostwa Polski

Rok rocznie w Czeladzi spotykają się hodowcy z całej Polski, wystawiając ptaki ze swoich hodowli. Sędziowie skrupulatnie oceniają ptaki, a najładniejsze okazy są nagradzane. Podczas

Czytaj dalej

Wywiad na łamach czasopisma Ptaki hobby

Na wstępie chciałbym podziękować Redakcji za zaproszenie do wywiadu. Cieszę się, że mogłem Wam – Czytelnikom opowiedzieć o mojej przygodzie związanej z hodowlą ptaków, przybliżyć

Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania związane z hodowlą polskich ptaków

Sklep dla hodowców

Już wkrótce zostanie uruchomiony sklep, w którym zadebiutują produkty do hodowli ptaków