Hodowla

Szczygieł europejski

Carduelis carduelis

Występowanie

południowa część Półwyspu Skandynawskiego do środkowych Włoch oraz od wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego do pasma gór Ural w zachodniej Rosji.

Długość ciała

13cm do 14cm

Pożywienie

w naturalnym środowisku szczygieł europejski odżywia się dużą ilością dziko rosnących roślin i ich nasion (gwiazdnica, mniszek lekarski, tasznik pospolity – to tylko niektóre z nich), w okresie lęgowym także drobne owady.
W hodowli szczygieł chętnie pobiera gotowe mieszanki przeznaczone dla tego gatunku, zaś podczas odchowu młodych także kiełki (skiełkowane ziarno) oraz pokarm jajeczny.

Hodowla

ptaki chętnie rozmnażają się w klatkach o wymiarach minimum 120cm x 60cm x 60 cm jak i większych wolierach. Lęgi szczygłów europejskich przypadają na II połowę maja, zatem istotne jest aby w tym okresie dostarczać ptakom różnorodny dobrze zbilansowany pokarm, który ma za zadanie pobudzić ptaki do lęgu. W okresie lęgowym hodowca powinien zapewnić dostęp do światła dziennego lub też doświetlać ptaki stosownymi świetlówkami dostępnymi na rynku.

Mutacje barwne

szczygieł europejski (podobnie jak szczygieł syberyjski) występuje w różnych mutacjach barwnych. Nie są one jednak tak liczne jak u wyżej wspomnianego podgatunku. Sporadycznie w hodowli także można spotkać szczygły europejskie tzw. „białobrode” lub białe szeki tego gatunku. Są to jednak w dalszym ciągu mutacje stosunkowo rzadkie.

Pozostałe gatunki

Szczygieł bałkański

Makolągwa

Kulczyk europejski

Czyż zwyczajny

Zięba

Słowik rdzawy

Kos

Drozd śpiewak

Galeria

Zdjęcia hodowli

Galeria

Filmy z hodowli

Baza wiedzy hodowcy

Blog - hodowla polskich ptaków

Wywiad na łamach czasopisma Ptaki hobby

Na wstępie chciałbym podziękować Redakcji za zaproszenie do wywiadu. Cieszę się, że mogłem Wam – Czytelnikom opowiedzieć o mojej przygodzie związanej z hodowlą ptaków, przybliżyć

Czytaj dalej

Ornitologiczne Mistrzostwa Polski

Rok rocznie w Czeladzi spotykają się hodowcy z całej Polski, wystawiając ptaki ze swoich hodowli. Sędziowie skrupulatnie oceniają ptaki, a najładniejsze okazy są nagradzane. Podczas

Czytaj dalej

Dymorfizm płciowy u szczygłów

Podczas kilkuletniej już przygody z hodowlą szczygłów europejskich najczęściej zadawanym pytaniem jakie otrzymuję to: „Czy można w ogóle rozróżnić płeć u szczygłów o barwie nominalnej?”

Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania związane z hodowlą polskich ptaków

Sklep dla hodowców

Już wkrótce zostanie uruchomiony sklep, w którym zadebiutują produkty do hodowli ptaków