Hodowla

Zięba

Fringilla coelebs

Występowanie

zasiedla praktycznie całą Europę z wyjątkiem Skandynawii, zachodnią Azję, a także południową Afrykę. W Polsce dość liczny ptak lęgowy, często spotykany w parkach, na skrajach lasu czy też w sadach.

Długość ciała

około 15cm.

Pożywienie

poza okresem lęgowym w hodowli stosujemy gotowe mieszanki dla łuszczaków europejskich – będące zarazem podstawowym pokarmem całorocznym tych ptaków. Wiosną prócz karmy całorocznej opisanej powyżej podajemy dodatkowo dzikie chwasty: gwiazdnicę, mniszek lekarski, a także skiełkowane ziarno murzynka oraz kanaru, pokarm jajeczny z insektami, jak również żywe owady (małe świerszcze, mączniki, mrówcze jaja) będące podstawą podczas wychowywania młodych.

Hodowla

odchów zięb (Fringilla coelebs) nie jest trudny, jeśli zapewnimy ptakom warunki w miarę zbliżone do naturalnych w jakich lęgują. Dlatego też zdecydowanie zalecaną formą hodowli tego gatunku jest woliera zewnętrzna, całoroczna – dobrze zakrzewiona. Na wolności zięby zjadają dużą ilość mszycy zebranej na drzewach owocowych. Kiedy tylko mam czas staram się również dostarczyć im tą karmówkę do woliery. Zapewnienie różnorodności pokarmu podczas lęgu sprawia, że młode prawidłowo się rozwijają, a nierzadko nawet szybciej opuszczają gniazdo aniżeli książkowo opisane przykłady na wolności.

Mutacje barwne

w hodowlach zagranicznych prócz formy nominalnej (dziko ubarwionej) występują liczne odmiany barwne tego ptaka. Na wystawach oraz giełdach zachodniej Europy spotkałem się z mutacją agatową, brązową, żółtą, czy też całkowicie białą. Mam nadzieję, że z biegiem czasu i one zagoszczą w mojej hodowli.

Pozostałe gatunki

Szczygieł europejski

Szczygieł bałkański

Makolągwa

Kulczyk europejski

Czyż zwyczajny

Słowik rdzawy

Kos

Drozd śpiewak

Galeria

Zdjęcia hodowli

Galeria

Filmy z hodowli

Baza wiedzy hodowcy

Blog - hodowla polskich ptaków

Ornitologiczne Mistrzostwa Polski

Rok rocznie w Czeladzi spotykają się hodowcy z całej Polski, wystawiając ptaki ze swoich hodowli. Sędziowie skrupulatnie oceniają ptaki, a najładniejsze okazy są nagradzane. Podczas

Czytaj dalej

Wywiad na łamach czasopisma Ptaki hobby

Na wstępie chciałbym podziękować Redakcji za zaproszenie do wywiadu. Cieszę się, że mogłem Wam – Czytelnikom opowiedzieć o mojej przygodzie związanej z hodowlą ptaków, przybliżyć

Czytaj dalej

Dymorfizm płciowy u szczygłów

Podczas kilkuletniej już przygody z hodowlą szczygłów europejskich najczęściej zadawanym pytaniem jakie otrzymuję to: „Czy można w ogóle rozróżnić płeć u szczygłów o barwie nominalnej?”

Czytaj dalej

Porozmawiajmy

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania związane z hodowlą polskich ptaków

Sklep dla hodowców

Już wkrótce zostanie uruchomiony sklep, w którym zadebiutują produkty do hodowli ptaków